ایران ششمین تولید کننده قارچ خوراکی در جهان


ایران ششمین تولید کننده قارچ خوراکی در جهان

رییس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت:

ایران با تولید سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن قارچ خوراکی، از نظر حجم تولید مقام ششم تولید قارچ جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، محمد حسن افشار امروز در دومین همایش هم اندیشی پرورش دهندگان قارچ خوراکی و برخی مسئولان معاونت امور باغبانی از راه اندازی صندوقی به منظور جمع آوری و خرید قارچ مازاد بر تقاضای روز در کشور خبر داد و افزود: محصول خریداری شده، فرآوری و از چرخه مصرف آنی خارج می شود.
وی هدف از تشکیل این صندوق را تنظیم بازار قارچ خوراکی، تثبیت قیمت و جلوگیری از ضایعات و ضرر و زیان تولید کنندگان بیان کرد و اظهارداشت: این صندوق با یک میلیارد تومان سرمایه اولیه برای تنظیم بازار توسط انجمن تشکیل شده است.
به گفته این مقام مسئول، چنانچه قارچ خوراکی، بازار ثابت داشته باشد، تولید کنندگان کمپوست هم ثبات تولید خواهند داشت.
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران برصادرات قارچ خوراکی تاکید کرد و اظهار داشت: امسال با واقعی شدن قیمت ارز، صادرات این محصول رونق پیدا کرد و اکنون بطور متوسط ماهانه ۱۷۰ تن صادرات قارچ خوراکی انجام می شود.
وی گفت: هفت درصد مجموع صادرات این بخش به عراق و بقیه به کشورهای امارات، کویت، قطر، آذربایجان و ترکمنستان با قیمتی حدود هر کیلوگرم ۱٫۸ دلار صورت می گیرد و این در حالی است که قیمت جهانی هر کیلو گرم از این محصول ۲٫۵ دلار است.
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران افزود: بروز برخی مشکلات موجب شد تا صادرات به عراق گاهی متوقف و در چنین شرایطی این محصول به بازار تهران سرازیر و موجب افت قیمت می شود.
افشار اضافه کرد: امسال چهار تن قارچ خوراکی از ایران به فرانسه صادر شد و با توجه به متوسط قیمت صادرات در اروپا، رقابت برای تولید کنندگان کشورمان در اروپا مشکل است و بنابراین باید در بازار روسیه فعالیت شود.
وی

  • ارتقای دانش فنی پرورش دهندگان قارچ از طریق برگزاری دوره های آموزشی،
  • استفاده از روش های نوین کنترل کیفیت،
  • ایجاد زمینه های صادرات و بررسی مشکلات و نیازها

را از وظایف این انجمن برشمرد و گفت: واحدهای تولید قارچ باید تخصصی ارزیابی شوند، بنابراین با همکاری وزارت جهاد کشاورزی واحد های تخصصی تفکیک و برای هر یک از رشته های تخصصی دستوالعمل هایی تدوین شده است.

برچسپ ها:

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن :

09120237785

ایمیل :

-

آدرس :

آذربایجان غربی - شهرستان بوکان